Ako vyťažiť maximum z Google Analytics? (časť. 5)
Piaty článok zo série o Google Analytics. Nutnosť mať všetko na mieste spĺňa Google Analytics na jednotku, ako aj funkciu pre teamy a firmy.
Vo štvrtej časti našej série článkov o funkciách Google Analytics som vám sľúbil hneď viacero tém. Poďme sa teda, už po piatykrát, spolu pozrieť na Site Overlay a Email Reports.
Všetko na jednom mieste
Pre všetkých ľudí, ktorí sa najradšej učia viuzálnou formou, Google Analytics vytvoril funkciu s príznačným názvom Site Overlay. Táto funkcia jednoducho otvorí vašu stránku a prepojí vaše dáta s linkami, ktoré navštevujú vaši návštevníci. Zoradí ich podľa návštevnosti, no hlavne sprostredkuje informácie o tom, ktoré vedú ku konverzii, teda premene návštevníka na platiaceho zákazníka.
Táto funkcia, ako mnohé predtým spomenuté, patrí medzi výborné nástroje na optimalizáciu zákazníckeho „lieviku”. Prístup k zákazníkovi sa stáva čoraz viac vedeckejším, teda detailná analýza zákazníckeho správania a preferencií je v dnešnej dobe nutnosť. Zároveň odbúrava analýza týchto dát rozličné nepoužiteľné alternatívy, pričom šetrí čas, energiu a hlavne financie.
Email Reports – Nech aj ostatní vedia, čo robíte
Ak pracujete, alebo ste pracovali vo väčšej marketingovej agentúre, tak viete, že vaše výsledky musíte posielať rozličným ľuďom, resp. nadriadeným. Nie všetci však majú čas na to, aby vám výsledky kontrolovali priamo v GA. Vývojári si toho boli vedomí a vytvorili neoceniteľnú funkciu pre väčšie teamy, či korporácie.
Funkciou s názvom Email Reports vám intuitívnym spôsobom napomôže nastaviť si váš panel s výsledkami, ktoré neskôr môžete pomocou emailu zaslať rozličným ľuďom. Nezameniteľnou súčasťou tejto funkcie je aj možnosť nastaviť si v kalendári deň a hodinu, kedy bude email odoslaný. Ušetrí sa tak nielen čas, ale aj vaša pamäť, keďže už viac nebudete nútený myslieť na dôležitú mailovú komunikáciu každý deň pred odoslaním. V dobe, keď bola táto funkcia sprístupnená, zožala naozaj veľký úspech. Dnes už sú rôzne add-ony, ktoré túto možnosť ponúkajú, no priekopníkom ešte stále niektorí ľudia považujú práve Googe Analytics.
Ak sa vám však emailový záznam nechce robiť a máte kolegov, ktorí majú čas a chuť to pre vás spraviť, v GA to nie je problém. Môžete totižto nastaviť viacerých „minionov”, teda užívateľov, ktorí analytické výsledky môžu len sledovať a tým pádom pre vás predpripraviť tento záznam, ktorý vy už len rozvrhnete.
Čo čakať nabudúce?
Nabudúce si povieme niečo o tom, ako zistiť, koľko ľudí navštívi vašu stránku a bez prehliadania ju opustí. Nahliadneme na to, ako s týmto problémom bojovať. No zistíme aj aká funkcia vám napovie odkiaľ prúdia noví návštevníci. Čakajú na vás veľmi zaujímavé témy a verím, že nemôžu chýbať v repertoári akejkoľvek modernej web stránky.