Má zmysel budovať online komunity na sociálnych sieťach?
OCB – Online Community Building, to je fenomén, ktorý si, zatiaľ potichu, hľadá miesto v online marketingu a hlavne na sociálnych sieťach. Budovanie komunít začína dávať čoraz väčší zmysel. Online komunity majú influenceri, celebrity, známi podnikatelia, freelanceri a v poslednej dobe si toto umenie osvojujú aj firmy.
Online komunity, nebolo toho už moc?
Ešte pred rokmi sa celý svet obával, že ľudia stratia medzi sebou kontakt, práve kvôli sociálnym sieťam.
To sa, samozrejme, nestalo.
Dnes si online svet myslí, že online komunity nemajú zmysel a nemajú silu. Rovnako ako v minulosti, aj v dnešnej dobe tento fakt bude asi vyvrátený v praxi, a to čoskoro a vo veľkom merítku.
Začiatky OCB sú, ako inak, na Facebooku. Teda aspoň začiatky skutočne hodnotných komunít. Komunita v digitále pritom funguje rovnako ako v tom reálnom svete – ľudia si pomáhajú, radia a vzájomne komunikujú, ibaže oveľa efektívnejšie, viac a s väčším množstvom informácií.
Sú online komunity hrozbou, alebo pokrokom?
Technológie nenahrádzajú, ale pomáhajú
Online komunity sa dajú založiť behom pár minút, resp. za pár sekúnd. Mnoho ľudí a firiem však nevie ako ďalej.
Tí, čo dokázali vybudovať dobré online komunity, a netrvá to krátko, ako prví okúsili silu tejto komunity.
Ak má niekto nejakú informáciu, alebo otázku, jednoducho ju zdieľa v komunite a za pár sekúnd už na ňu reagujú stovky, niekedy až tisíce odborníkov na danú tematiku. Dá sa to vo fyzickom svete? Určite nie.
A čo tak firmy? Prečo by firmy mali zaujímať online komunity? Možno sa to nezdá, ale takéto komunity sú krásnym príkladom pre povedomie o značke, alebo skvelou alternatívou pre zákaznícku starostlivosť.
Monetizácia v lojálnej online komunite nie je problémom – v prípade, že má zakladateľ komunity dobrú stratégiu, úmysel a monetizácia dáva zmysel v koncepte celej komunity.
Aká je budúcnosť online komunity?
Skoro určite bude pestrá a pozitívna. Ak sa môžu behom sekúnd prepojiť a poradiť si tisíce ľudí, získať expertné rady a byť súčasťou globálnych skupín s rovnakým záujmom, znamená to len jedno – pokrok. Súhlasíte? Ste už aj vy súčasťou nejakej komunity, alebo skupiny?