Veľký brat menom Google
Google je všade. Kam sa pohnete, akúkoľvek aktivitu spravíte, Google o vás získava nemálo informácií. Ich obnos je však viac.
GMAIL, Google +, Google Drive, či Google Calendar a Google Analytics. Všetko sú to obrovské nástroje, bez ktorých si väčšina z nás nevie život predstaviť. Pre nás možno ide o skvelé funkcie, no Google ich (podľa viacerých zdrojov) využíva aj na hromadenie informácií. Pravda je zatiaľ neistá, no isté relevantné zdroje sa už za Google nechcú v týchto otázkach postaviť, a tým pádom firmu podporiť. Tento článok nemá za úlohu diskutovať o tom, kde je pravda. Snaží sa však fakticky poukázať na to, aké informácie o nás Google bezpochyby získava.
Nie je toho málo
Všetko to začína založením si účtu cez Google. Takýmto spôsobom vám Google jednoducho priradí meno a cez jeden účet si môžete administrovať úplne všetko. Všetko, čo bude v nasledujúcom texte spomenuté, je teda úzko späté s tým, že má užívateľ tento účet otvorený. Bez účtu Google získava len anonymné informácie, ktoré nie sú asociované s konkrétnym menom.
Začnime tým, že Google bol vo svojej podstate nástrojom na vyhľadávanie. Už v tej dobe však dokázal nahromadiť obrovské dáta z histórie vášho vyhľadávania a je priam strašidelné, aké presné sú. Neskôr prišla aj história vyhľadávania na Youtube a momentálne sa tento trend používa skoro všade a pokladá sa za absolútne normálny.
Kde to začalo, tam to nekončí
Napriek tomu, že Google je bezpochyby obľúbenou firmou, aj jej majitelia/zamestnanci pochopili, že najužitočnejšou komoditou do budúcna sú informácie. Preto si vytvorili hneď niekoľko kanálov, cez ktoré ich získavajú.
Komunikácia cez GMAIL, preferencie cez Google+ a search engine je len začiatok. Prečo to však Google robí? Tieto informácie sú totižto ich najprofitabilnejším nástrojom. Sú totižto využité na target marketing/advertising, za ktoré Google získava neskutočné miliardy. Inými slovami, Google je vynikajúcou inzerčnou platformou a bez dodatočného a presného toku informácií by o túto výhodu prišli. To v skratke znamená, že by prišli o veľké množstvo peňazí.
Virtuálna sieť sa pomaly rozrastá
S príchodom Google Maps, a rozličných aút brázdiacich svet pre Google, sa tieto informácie stali ešte detailnejšími. Navyše Google priniesol aj Street View, čím sa dostal ľuďom doslova pod kožu. S týmito nástrojmi sa už naplno rozdúchala diskusia o morálnych zásadách Google. Vyzerá to tak, že firma je schopná urobiť pomaly všetko, aby dokázala firmám sprostredkovať tie najšpecifickejšie informácie. Google však tvrdí, že tieto nástroje slúžia predovšetkým na to, aby zvýšili komfort užívateľov. Mnohí však tvrdia, že za cenu infiltrácie ich súkromia to nestojí.
Dneš už vďaka lokalizácii Google presne vie, kde ste, kde ste boli a dokonca kam smerujete. Najhoršie na tom je, že mnoho ľudí tieto informácie samo odovzdáva bez akéhokoľvek premýšlania. Či je to bezpečné sa dozvieme prevdepodobne v blízkej budúcnosti.
Aplikácia potrebuje prístup k vášmu obsahu
V neposlednom rade si spomeňme proces inštalácie akejkoľvek aplikácie do vášho smartfónu. Stalo sa pravidlom, že si aplikácia vypýta prístup ku kontaktom, no tam to nekončí. Google, samozrejme, nie je výnimkou. Vyniká však v tom, že, podobne ako Apple, si stihol Google vytvoriť sieť užitočných nástrojov, ktoré je jednoducho ťažko opustiť, keďže sú tak skvelo prepojené.
Tým pádom vzniká problém presedlať na iné (možno bezpečnejšie) nástroje. Google má teda v rukách všetky tromfy a aj naďalej informácie o používateľoch nezostanú pod rúškom tajomna. Je len otázka času, kedy sa takéto postupy začnú považovať za nemorálne a verejná mienka povie takémuto chovanie „nie”.
O tom, ako sa zachovajú veľké firmy bude svedčiť hodnota, akú vidia vo vlastných zákazníkoch. V takej chvíli si treba zodpovedať, či je prvoradá zákaznícka spokojnosť, alebo informačný boj s konkurenciou.