Creative studio
Kontakt

Komunikácia na sociálnej sieti – musíte sa prispôsobiť

  • 6. februára 2019
  • Martin Vasiľ - brand director

Snapchat, Facebook, Twitter alebo Instagram. Tieto slová majú jedno spoločné. Je to komunikácia na sociálnej sieti. Ak sa však pozriete bližšie, pochopíte, že každá z nich je úplne iná a ponúka úplne iný štýl komunikácie. Inak povedané, ich komunity sú zvyknuté na každej z týchto sociálnych sietí komunikovať inak.

Pre firmy to znamená jednu veľmi dôležitú vec. Čo sociálna sieť, to iná forma komunikácie. Prečo by teda firmy vôbec mali investovať čas do rozličných foriem komunikácie na sociálnych sieťach?

Hashtag nepatrí na LinkedIn rovnako ako dlhé videá na Snapchat

Mnoho firiem začína chápať content marketing ako cestu k organickému rastu fanúšikov, alebo aj ako nástroj na vytvorenie autoritatívneho postavenia vo svojom priemysle. To všetko je pravda, pokiaľ za:
– firma tvorí hodnotný obsah
– dokáže ho intuitívne odkomunikovať na rozličných sociálnych sieťach.
Z nášho pohľadu je práve distribúcia obsahu najdôležitejšia, ak si má firma vytvoriť povedomie na akejkoľvek sociálnej sieti. A nie len to. Je aj dôležité, aké slová pri distribúcii použije. Skvelým príkladom je veľmi osobitá sociálna sieť LinkedIn. Mnoho firiem ešte stále používa pri svojich príspevkoch mriežku (hashtag), ktorá je práve na LinkedIn-e skôr odradzujúca. Toto zistenie však vyplýva z jednoduchého pozorovania, ktoré dokáže urobiť každá firma.
 
Komunikácia na sociálnej sieti
Príklad komunikácie súťaže na Facebooku. Komunikácia na sociálnej sieti sa odlišuje hlavne kvôli svojmu konceptu, ktorému sa musí vaša firma prispôsobiť.

Ako prísť na to, ktorý štýl komunikácie zaberá najlepšie

Vo svojej podstate je to jednoduché a náročné zároveň. Pozorovanie je však základom úspechu. Najdôležitejšie je všímať si na danej sociálnej sieti ako komunikuje:
– konkurencia,
– cieľová skupina,
– samotná komunita vašej firmy.
Pozorovaním týchto troch skupín zistíte presne to, čo potrebujete na to, aby ste minimálne odhadli formu komunikácie. Následne musíte testovať rôzne formy príspevkov, obrázkov a obsahu, ktoré najradšej užívatelia danej sociálnej siete konzumujú.

Takto to vyzerá v praxi komunikácia na sociálnej sieti

Predstavte si, že digitálna agentúra vytvorí článok, kde vysvetľuje, ako vytvoriť danú kampaň. Tento článok chce dostať čo najbližšie k užívateľom rozličných sociálnych sietí. Takto to môže vyzerať pri organickej distribúcií.
Facebook – agentúra prelinkuje svoj článok na svoju facebookovú stránku, vyzve svoju komunitu, aby zdieľala daný článok, prelinkuje článok na stránky, alebo komunity s rovnakým zameraním, alebo dokonca prelinkuje článok do komentárov tam, kde to je relevantné a vhodné.
Twitter – na tejto soc. sieti agentúra prelinkuje svoj článok, no pridá aj relevantné hashtagy, ktoré by mali správne odkázať na podobný obsah pre lepšie vyhľadávanie. V príspevku musí agentúra rozumne využiť priestor na text a jasne vyzvať užívateľov k akcii.
LinkedIn – na LinkedIne agentúra dostane svoj obsah k expertom, alebo profesionálom z odboru. Dokáže si urobiť dobré meno tým, že článok zdieľa v rozličných komunitách, ktoré sú na tejto sociálnej sieti pomerne aktívne.
Instagram – v tomto prípade môže firma odfotiť daný článok, pridať hashtagy a dokonca pridať fotku aj do InstaStories, ktoré majú veľmi dobrú odozvu a užívatelia ich radi konzumujú.
Snapchat – na Snapchate sú aktívni prevažne mladí ľudia. Krátke video s vtipným popisom a jasnou výzvou k akcii na Snapchate funguje perfektne. Pred tým je však dobré zvážiť, či si daný obsah nájde záujem v danej cieľovej skupine.

Testovať, testovať, testovať

V marketingu neexistuje nič lepšie ako testovanie. To platí aj pre komunikáciu na sociálnych sieťach. Nie je to žiadna veda. Chce to však čas, energiu a trpezlivosť.