Ako pristupovať správne k tvorbe ceny?
Jedným z najväčších tajomstiev úspešného podnikania je správne naceňovanie produktov. Tvorba ceny priamo ovplyvňuje množstvo predaných produktov a základy, na ktorých stojí celá firma. Ak je vaša cenotvorba nereálna, môžete sa ocitnúť v nepríjemnej situácii, ktorá môže firmu stáť množstvo financií.
Aby ste pri tvorbe ceny neurobil krok vedľa, pripravili sme pre vás krátky článok plný tých najdôležitejších informácií.
Tvorba ceny, ktorej sa chcete vyhnúť
Na začiatok vylúčme dve najhoršie varianty cenotvorby.
Preceňovanie: Ak má váš produkt vyššiu cenu a menšie povedomie, v zákazníkových očiach je tým pádom najlepšie obrátiť sa ku konkurencii. V tomto prípade je dôležité pochopiť, ako zákazník chápe a cení si produkt v danom priemysle. S takouto informáciou potom môžete pracovať a naceniť produkt tak, aby nebol pre vás stratový a zároveň by zákazník zaňho rád zaplatil.
Podceňovanie: Stanovenie príliš nízkej ceny môže mať rovnako katastrofálny koniec, ako preceňovanie. Zákazníkov síce budete mať dostatok, no keď vám nepokryjú ani náklady na výrobu, príliš potešujúce to pre vás nebude.
Aké informácie musíte mať, ak chcete stanoviť ideálnu cenu
Spoznajte svojho zákazníka – tvorba ceny je spätá s chovaním zákazníka viac, ako čokoľvek iné. Ak nepoznáte konkurenciu, substitúty a neviete, ako sa na ne pozerajú zákazníci, prichádzate o veľmi užitočné informácie. To, ako sa zákazník chová pri nákupe konkrétneho produktu dokáže odhaliť tie najzaujímavejšie faktory, ktoré sú pri tvorbe ceny kľúčové – aká je priemerná cena na trhu, ktorú je zákazník ochotný zaplatiť, aká je maximálna cena na trhu, ktorú zákazník príjme, ako pravidelne zákazník produkt nakupuje, s čím porovnáva zákazník cenu (s kvalitou, značkou, prevedením).
Majte jasno v nákladoch – povestné X, ktoré reprezentuje náklady, je stavebným kameňom cenotvorby. Ide o miľník, ktorý za každých okolností musíte čím skôr dosiahnuť. Náklady sú skvelým odrazovým mostíkom a sú orientačným bodom v prípade, že nemáte s tvorbou ceny žiadne skúsenosti.
Aký chcete mať príjem? – táto jednoduchá otázka je taktiež skvelým začiatkom pri tvorbe ceny. Stanovenie cieľov je nie len výborným motivačným faktorom, ale tiež jasným bodom, ktorý ukazuje, kam musíte smerovať. Podľa firemných cieľov a nákladov je potom oveľa jednoduchšie prísť s cenou produktu.
Ako naceňuje konkurencia? – základom každej dobrej cenovej stratégie je konkurenčná analýza. Tá vytvára spodnú a vrchnú cenovú hranicu, ktoré môžu byť pri tvorbe ceny veľmi nápomocné. Konkurencia vám taktiež napovie, ako reagujú zákazníci na pridané hodnoty, obal alebo marketing.
Spoznajte, kam smeruje trh – ak nie ste na trhu úplným nováčikom, dokážete úspešne získavať informácie, ktoré fungujú, ako indikátory smerovania trhu. Ceny na trhu sa môžu dynamicky meniť – nové materiály a technológie vedia rýchlo a zásadne meniť cenu produktov, respektíve jednotlivých modelov. V takom prípade musíte byť prvý, kto o tom vie a pristúpi k tvorbe ceny tak, aby si ukrojil svoju časť trhu.
Tvorba ceny dokáže zamotať hlavu mnohým firmám. Ide o faktor, ktorý ovplyvní budúcnosť celého podniku a preto si doprajte dostatok času a výzkumu na to, aby ste sa vyhli zbytočným chybám.