Tvorba loga – 10 tipov ako na skvelé logo!
Logo reprezentuje firmu na každom kroku, všade, kde sa firma objaví. Preto treba investovať patričnú energiu do jeho tvorby.
Logá samé o sebe predstavujú podstatnú tému brandingu. Na jeden článok sú priveľkým sústom a neradi by sme tému Tvorba loga kúskovali do celej série článkov. Preto vám tu s potešením predstavujeme prvý rozsiahly a ucelený článok, ktorý bude akýmsi sprievodcom na jednom mieste ku všetkým informáciám, ktoré budete na tému loga potrebovať!
Ako vytvoriť úspešné logo?
Určite každý z vás pozná pradávnu a nemenej slávnu vetu „Think Big”. No a tá je dôležitá aj pri tvorbe loga, no nie veľa ľudí sa jej drží. Najslávnejšie logo, Swoosh od Nike, patrí k logám, ktoré sa, naopak, touto vetou riadili. Prečo? Pretože prišli s niečím úplne odlišným. Na danú dobu drzým a odvážnym.
To zapríčinilo aj masívnu diferenciáciu od konkurencie a dnes si už „fajku” od firmy Nike vieme všetci instantne asociovať. „Think Big” preto treba chápať ako guráž ísť do neoverených hĺbok pri dizajne vášho loga. Viacero firiem sa snaží asociovať výraznosť svojho loga s veľkosťou, či popularitou firmy. To je chyba, keďže logo bude s firmou prežívať či už v dobrých, tak aj v zlých časoch.
Duša spočíva v písme
Typografia a tvorba loga idú spolu ruka v ruke. Logo síce môže virtuálne zosobňovať dušu firmy, no písmo ho zasa nasiakne textovo a napovie, čo od danej značky očakávať. Śtýl písma môže naznačiť serióznosť firmy, style guide, ale aj štýl komunikácie s vonkajším prostredím. Advokátska firma určite nebude používať rovnaký font ako hračkárstvo. A to nie len preto, že je ich cieľová skupina úplne odlišná. Odlišná je totižto aj firemná kultúra a v tom vám napomôže práve typografia.
Ukážka rozdielnosti typografie loga
Farba povie veľa
Farba je pre mnohých ľudí jasná záležitosť. Vyberú si svoju obľúbenú. No v takom prípade je možné, že logo bude emocionálne komunikovať inak ako je zamýšľané. Farba je totižto element, ktorý v priebehu milisekúnd dokáže odovzdať správu, ktorú človek spracuje podprahovo. Každá farba musí byť stotožnená so správou, ktorú firma predáva a so samotnou firemnou kultúrou. Ak vlastníte kvetinárstvo, určite zvolíte iné farby ako exekučná firma. Priateľské prostredie síce môžu mať obe firmy, no s úplne iným emočným základom.
Filozofia správneho výberu farby pre logo
Menej je viac, alebo aj, prečo sa krotiť s efektami
Odkedy je nástroj menom Photoshop prístupný širšej verejnosti, dostal dizajn loga tvrdú facku. Veľa ľudí sa totižto nazdáva, že vie, kedy prekročí s rôznymi efektami hranicu. Bohužiaľ, opak je pravdou. Ak sa pozriete na logá tých najväčších gigantov, pochopíte, že ide o veľmi jednoduché „obrázky”. Pri dizajne loga v plnom znení platí staré známe klišé – menej je viac.
Jednen symbol, veľa uhlov
Fajn. Vytvorili ste si logo, vaša firma je úspešná a vyzerá to tak, že sa pustíte do globálnej reklamy. Online a offline. Dáte si spraviť návrhy na rôzne materiály, bannery, billboardy, plagáty atď. Zistíte, že na niektorých podkladoch vaše logo vyzerá prinajlepšom hrozne. Prečo? Pretože ste sa pri tvorbe vášho loga nepozreli na jeho korienok. Nie je jednoduché vytvoriť logo, ktoré osloví na akomkoľvek materiále. Nie je nič horšie ako strácať čas s niečím podobným, pokiaľ máte možnosť expandovať.
Použitie loga na podkladových plochách
Tvorba loga – využite miesto rozumne
Viacero firiem už dávno prišlo na to, ako rozumne využiť aj tú, relatívne, malú plochu loga. Kľúčom k úspechu sú medzery, resp. „white spaces”. Nielenže takéto rozumné využitie medzier medzi písmenami, či tvarmi, vytvorí príjemný efekt, ale dovolí vám do loga vložiť aj zaujímavý osobitný prvok. Pravdou je, že pri využití medzier môže finálny výsledok ľahko vyústiť v katastrofu, ale tu opäť platí, že menej je niekedy viac. Ak logo nevyzerá konštantne, pretože ste doň vmestili príliš veľa…
Ochutnaj dúhu?!
Áno, všetci poznáme túto známu reklamu. Ako to je s dúhou pri dizajne loga? No…skôr nešťastne ako šťastne. Len máloktoré firmy totižto prišli na to, ako sa vyhrať s dúhovými farbami tak, aby z toho nevznikol výsmech firmy ako takej. Existuje však jeden tip, ktorý vám napovie, či dúhové farby môžete použiť. Ak máte vytvorené logo, ktoré komunikuje rovnakú správu v čierno-bielej farbe ako v dúhovej, ste blízko! Pamätajte, že nie vždy bude možné pretaviť vaše logo do materiálu v rovnakej kvalite ako na monitore. Je preto obligatórne, aby bolo logo úspešné aj v klasickej farbe. Len pre zaujímavosť, 95% firiem používa v logu jednu, maximálne dve farby. Zaujímavé, však?
Logo pre klienta Krivosudsky
Nekopírujte!
To sa veru nerobí. Mnoho dizajnérov vie že tvorba loga je osobná záležitosť… a tak to má byť. Okopírovaním iného loga nielenže absolútne zrovnáte so zemou vašu kredibilitu, ale vlastne ste spravili veľmi sofistikovanú krádež identity. Čo je však najhoršie, keď niekto uvidí vaše logo, automaticky si spomenie na vášho slávnejšieho brata, ktorým ste sa nechali „inšpirovať”. Lepšie je skúsiť niečo, čo prinesie risk, no bude stopercentne autentické.
Spomenuli sme, že…
…menej je niekedy viac? Asi áno. No v prípade loga nemôžme viac zatlačiť na túto strunu. Nikto nemá rád príliš komplikované veci. V prípade zákazníka je to o to horšie, keďže vaše logo bude vnímať podprahovo (väčšinou) a nebude sa dvakrát namáhať si ho zapamätať (spočiatku). Priamočiarosť a elegancia sú, pravdepodobne, dva elementy, ktoré definujú úspešné logá. V prípade, že potrebujete pomôcť s tvorbou loga nezabudnite nás kontaktovať.